Reportáže

Veletrh Svět knihy 2013: Úspěšní blogeři radili, jak vydat knihu

20. května 2013 v 14:42 | Anitta

Reportáž z besedy Blogování: První krok ke knize

Na veletrh Svět knihy jsem se tento rok vydala poprvé. Velmi mě potěšilo letošní téma "Bloger spisovatelem, spisovatel blogerem" a program byl navíc opravdu bohatý. Bohužel nejednou jsem zaregistrovala, že ve stejnou hodinu bude probíhat více zajímavých přednášek nebo besed. Rozhodování tedy nebylo snadné. Vzhledem k tomu, že si vedu již přes čtyři roky vlastní blog, jsem se nakonec rozhodla vyrazit na besedu se známými blogery, jimž se už podařila vydat vlastní knížka.

Beseda se jmenovala Blogování: První krok ke knize, což byl i sám o sobě první takový menší důvod, proč jsem se odhodlala jednou o víkendu konečně zvednout své líné pozadí a zavítat do společnosti. Druhým důvodem, proč jsem víkend nestrávila prostým nicneděláním (v lepším případě učením), byla poměrně známá jména blogerů z Blog.cz, kterých jsem si všimla při čtení programu veletrhu.

Výstava, která není vidět? I to je možné...

6. května 2012 v 20:40 | Anitta
Už jste si někdy představili, že zavřete oči a pokusíte se poslepu dojít až do školy nebo do práce? Už vás někdy napadlo, jaký je asi život bez zraku? Mnozí z vás teď možná namítnou, že člověk, který již od narození vidí, se do světa nevidomých nikdy nemůže vcítit natolik, aby jim skutečně porozuměl. Protože člověk, který se narodil se zrakem zcela v pořádku, nemůže mít skutečnou představu o tom, co nevidomí cítí a prožívají. A i když na chvíli zavře oči, kdykoliv je může přeci znovu otevřít. Právě k tomuto účelu - pochopit svět nevidomých - byla otevřena v Praze na Karlově náměstí Neviditelná výstava. Navštívit ji můžete kterýkoliv všední den od 12 h do 19 h a o víkendech už od 10 h do 19 h.

Zatemněnými místnosti vás zde budou provázet nevidomí průvodci. Kdykoliv během prohlídky máte možnost se na cokoliv ptát a s průvodcem o čemkoliv otevřeně mluvit. Součástí výstavy je také část viditelná, kde si můžete prohlédnout nejrůznější pomůcky pro nevidomé.
Po prohlídce viditelné části, která zahrnuje výstavu od všemožných pomůcek až po stolní hry pro nevidomé se konečně vydáváme na cestu za poznáním světa nevidomých. Dostávám několik pokynů, jak si ve tmě počínat a jak se v takovém prostředí pohybovat. Náhle kdosi odkryje závěs u vchodu do neznáma a my vstupujeme do černočerné tmy. Je to zvláštní pocit, v jednu chvíli se vás zmocňuje panika, na druhou stranu však umíráte zvědavostí zjistit, kde se vlastně nacházíte. A k tomu vám stejně jako nevidomým lidem poslouží hmat a sluch.

Všichni se snažíme držet pohromadě a každou chvíli tak do sebe nechtěně vrážíme. Orientujeme se pouze podle okolních zvuků a hlasu našeho průvodce. Ohmatáváme věci kolem sebe a snažíme se přijít na to, kde se právě nacházíme. Nebudu prozrazovat, co jsme ve tmě všechno slyšeli a ohmatali, ale věřte, že vás čeká nejedno překvapení.

Na konci výstavy máme možnost pokládat průvodci nejrůznější otázky. "Můžete nám tu potom rozsvítit? Zajímalo by mě, jak to tu vlastně vypadá," vtipkuje jedna z návštěvnic. "To bohužel nepůjde," zasměje se průvodce, "to už by prostě nebyla Neviditelná výstava."

Domů pak odcházím úplně vyměněná. Sice ne zvenku, ale uvnitř hlavy mi víří úplně jiné myšlenky než před hodinou. Na světě nejsem jen já a moje problémy, jsou tu i další lidé, kterým bychom měli pomáhat, vcítit se do jejich života a v případě potřeby jim podat pomocnou ruku. Jsem ráda, že jsem Neviditelnou výstavu navštívila. Byla pro mě velkým přínosem a hlavně mi dokázala konečně otevřít oči.

Anitta

Klatovy. Město tajemné a magické.

21. prosince 2010 v 18:37 | An!tta
Reportáž z léta 2010. Už nemám náladu ten text opravovat, podle mých nynějších představ, tak doufám, že to snad nějak přelouskáte. Takový odborný článeček. Neunuďte se k smrti. :-)


Na první pohled úplně obyčejné městečko nedaleko Šumavy. Návštěvníci mohou vstoupit do několika historických památek a každé léto se zde dají shlédnout také folklórní koncerty, které obvykle vrcholí divokým průvodem po náměstí. Město má však v sobě také něco tajemně nadpřirozeného a vytvoří kolem vás doslova magickou atmosféru.
Klatovy

KLATOVY, na první pohled úplně obyčejné místo.
 
 

Reklama