Bez praxe na žurnalistiku raději nechoďte

2. května 2013 v 19:20 | Anitta |  Rady
Věděli jste, že novinařině se můžete věnovat i bez úspěšného absolvování vysoké školy? A co všechno člověk musí umět k tomu, aby se stal dobrým novinářem?

Že je žurnalistika dřina a napsat jeden takový článek do novin nemusí být vždy legrace, mi jistě odsouhlasí všichni novináři. Nestačí jen dobře psát. Člověk musí být neustále ve střehu a mít všeobecný přehled o tom, co se právě kolem nás děje.

Důležitá je praxe, zodpovědnost a dostatek sebevědomí

Dobrý žurnalista, který píše pro noviny nebo do časopisu, by měl samo sebou umět výborně psát a ovládat pravopis. O tom není pochyb. Jak už bylo zmíněno výše, bez dobrého všeobecného rozhledu se také neobejde a sledovat dění ve světě a u nás se pro něj stává takřka povinností. Především musí mít také zájem o média, chuť psát a nenechat se znejistit neúspěchy. Musí být neustále ve střehu, plný energie (pravděpodobně se budete často muset pohybovat z místa na místo, a pokud se chystáte pracovat pro televizní zpravodajství, bude to pro vás platit dvojnásob), spolehlivý (každý článek je třeba odevzdat do určitého termínu) a hlavně sebevědomý (připravte se na to, že každou chvíli budete muset oslovovat úplně cizího člověka, volat neznámým lidem apod.). A co je asi ze všeho nejdůležitější, to je praxe. Ano, pokud se chystáte dělat přijímačky na VŠ, kde byste rádi studovali žurnalistiku, vždycky na tom budete lépe, když už nějaké to psaní pro noviny či časopis budete mít za sebou a vyzkoušíte si na vlastní kůži, co novinařina obnáší.
Ne vždy je ale nezbytně nutné mít vystudovanou vysokou školu. Když se člověk snaží a má trochu štěstí, není vyloučeno, že se novinařinou může živit. Takové zkušenosti má Vendula Fižová, která studia nedokončila, ale přesto pracovala například pro známý celostátní web Deník.cz.
"Své první přijímačky jsem dělala na Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Na školu jsem se dostala, ale prioritní pro mě byla práce, a proto jsem ji nedostudovala. Před rokem jsem tak opětovně dělala přijímačky - a to na UK v Praze a na Masarykovu univerzitu v Brně - v obou případech to byly známé Scio testy. Opět jsem se dostala, ale školu jsem záhy přerušila, protože práce pro mě byla opět přednější," vysvětluje důvod, proč studia nikdy nedokončila. "Nemyslím si, že novinářem by se mohl stát jen ten, kdo má vystudovanou žurnalistiku. Tím nenabádám k tomu, abyste nestudovali. Ale jen chci říct, že i přesto, že mám pouze maturitu, dostala jsem se k mnoha zajímavým mediálním profesím. Od redaktorky po webeditorku, dokonce celostátního webu Deník.cz, a manažerku projektu Junioroom (projekt pro děti, jež jsem se pokoušela naučit základy žurnalistiky), od referentky na tiskovém odboru v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky po tiskovou mluvčí města Pardubice. Nejde skutečně o to, mít vysokou školu, stačí mít štěstí, umět dobře česky a snažit se."

Vyberte si vhodné zaměření

Nemusíte se podílet jen na tvorbě tištěných médií. Pokud vás láká práce v rádiu či v televizi, budou pro vás vhodná digitální média nebo mediální studia. Pojďme se teď podívat, jaké máte vlastně možnosti a jaké zaměření si vybrat.
1. Žurnalistika
Studium žurnalistiky vás seznámí jak s teorií, tak s praxí. Na výběr budete mít ze spousty volitelných předmětů, jako je například rétorika, český jazyk, základy televizního vysílání apod. Možností jak se uplatnit je mnoho. Po absolvování studia vás mohou zaměstnat jako redaktora časopisu, ale stejně tak můžete zastávat funkci tiskového mluvčího. Velmi záleží na tom, kde vás budou ochotni zaměstnat. Často se stává, že se absolventi žurnalistiky nakonec věnují profesně něčemu úplně jinému, než na vysoké škole plánovali.
2. Mediální studia
Na mediálních studiích vás čeká trochu více teorie. Dozvíte se, jak fungují a působí média, učit se budete o jejich dějinách, zabývat se budete dokonce také reklamou či kompozicí fotografie. Uplatnit se později můžete jako mediální teoretikové, poradci v reklamních či politických kampaních.
3. Digitální média
Zde se kromě historie médií a jejich funkce budete učit také dějiny umění, zabývat se tvorbou videa, animacemi, stříháním videa apod. Uplatnění pak s trochou štěstí najdete v reklamě, v televizi, v rádiu, v oblasti webu nebo jako tvůrce animací či jiných krátkých videí.
4. Public relations (PR)
Toto studium je zaměřeno na marketingovou komunikaci. Schopní absolventi najdou nejčastěji uplatnění jako tiskoví mluvčí či vedoucí marketingu.

Přijímací zkoušky se skládají většinou z českého jazyka a z všeobecných předpokladů

Jestliže to se studiem žurnalistiky myslíte opravdu vážně, neměli byste rozhodně podcenit přípravu na přijímací zkoušky. Nejčastěji si budete muset projít testem z českého jazyka a testem všeobecných znalostí. Často škola vyžaduje i ústní část zkoušek. Rozhodně je dobré pravidelně sledovat dění ve světě i u nás a zajímat se i o historii žurnalistiky. Víte například, kde a kdy vznikly první noviny na světě? Že netušíte? To je ale chyba! Takové otázky se v přijímacích testech velmi často vyskytují. Abyste byli zase o něco chytřejší, správnou odpověď vám prozradíme. První noviny na svět přivedl Belgičan Abraham Verhoenen v roce 1605. Jméno jeho týdeníku si napoprvé vryjí do paměti nejspíš jen ti největší géniové - noviny totiž nesly název "Nieuwe Tijdinghe". Doporučujeme také prostudovat slovník žurnalistiky, v němž se setkáte s mnoha důležitými odbornými termíny, přečíst si všechny informace a podmínky pro přijetí na webových stránkách školy a vyzkoušet si několik přijímacích testů nanečisto, které najdete v knihách určených k přípravě na přijímací zkoušky.

Kde studovat?

Žurnalistiku máte možnost studovat v Praze na Univerzitě Karlově (Fakulta humanitních studií - elektronická kultura a sémiotika, Fakulta sociálních věd), dále v Brně na Masarykově univerzitě (Fakulta sociálních studií), ve Zlíně na Univerzitě Tomáše Bati (Fakulta multimediálních studií), která je vhodná zejména pro studenty se zájmem o studium public relations, nebo v Olomouci na Univerzitě Palackého (Filozofická fakulta). Pokud vás zajímá žurnalistika i ekonomika, můžete také popřemýšlet o Vysoké škole báňské, která umožňuje studium ekonomické žurnalistiky.


 


Komentáře

1 Dominikísek Dominikísek | Web | 2. května 2013 v 19:37 | Reagovat

Senzační článek! :-)
Je tam snad vše, neuvěřitelný! :-)
Dost se mi líbilo, že i když slečna nedostudovala, přesto stále je úžasné, kolik práce se jí nabízí! :-)

2 Akiko Akiko | Web | 2. května 2013 v 19:44 | Reagovat

Problém je ten, že žurnalistiku skoro všichni dělají bez školy a proto zprávy apod. vypadají tak strašně jak vypadají... Jedna z častých vět starších vyučujících na žurnalistice.

3 Terka Terka | E-mail | Web | 2. května 2013 v 20:00 | Reagovat

Já bych chtěla jít studovat žurnalistiku do Brna nebo do Olomouce. Do Zlína bych asi nešla, přestože je to tak nejblíž. Já hrozně ráda píši, takže u mě je jasná volba pokud možno psaní do novin nebo do časopisu :) v druháku jsem chtěla vytvořit třídní časopis na kterém by se podílela CELÁ třída, ale my se prostě neumíme domluvit.. já si jen říkám, jak se dohodneme třeba na posledním zvonění příští rok.. my jsme dobrý kolektiv, ale moc se neumíme domluvit..

Troufám si říct, že i gramatiku umím - až na nějaké překlepy - ale kdo je nedělá, že? Občas.

Moc povedený článek a hodně lidem včetně mě pomůže :) když se posílá přihláška na žurnalistiku, berou v ohledu i můj prospěch z matematiky?.. já z toho mám totiž docela strach. A taky mám strach i z toho, že v prváku jsem schytala docela blbé učitelky. Jednu na češtinu, druhou na administrativu a obě mi na druhé pololetí dali čtyřku, přestože nás pomalu nic nenaučili - ale ta češtinářka byla docela zasedlá skoro na každého.. vím, že takhle se neobhájím.. berou v úvahu i to, že se člověk vlastně v průběhu studia celkem lepší? Zvlášť když jako já bloguje :-)

4 Anitta Anitta | 2. května 2013 v 20:44 | Reagovat

[3]: Ahoj, překlepy mi taky dělají problém, učím se psát všemi deseti a občas mi holt "ujede" prst někam jinam :) Myslím, že na matiku na žurnalistice nehledí vůbec, ale pro jistotu bych se zeptala někoho, kdo tam teď studuje nebo tuto VŠ absolvoval.

5 Anitta Anitta | 2. května 2013 v 20:47 | Reagovat

[1]: Děkuju, snažiila jsem se sehnat ty nejdůležitější informace :).

[2]: To je pravda, ale nejsou výjimkou ani lidé, kteří žurnalistiku vystudovali, ale stejně psát neumí. Já osobně si v tomhle moc nevěřím, na tu školu bych nešla. Raději si budu psát jen tak pro radost, než abych si z toho vytvořila denní povinnost, která mě bude stresovat. Ale to zase každý může vnímat jinak :-)

6 Dominikísek Dominikísek | Web | 2. května 2013 v 21:41 | Reagovat

Hele, ty moje 400,-!!! :D :-/ ale nelekej se té ceny, moje spolužačka je má třeba za 170,-
Tam jde o to, že jsem tak "chytrá" a našla jsem si tu nejdražší možnost ve městě. :-/ Bohužel nevědomky.
Ale také jsem je měla za 200,- kor levnější bývaj se studentskou slevou, kterou jsem jim tam také zapomněla oznámit. :-?
Jéé, jsem fakt pako. :-|

7 Dominikísek Dominikísek | Web | 2. května 2013 v 21:44 | Reagovat

Hele, ty moje 400,-!!! :D :-/ ale nelekej se té ceny, moje spolužačka je má třeba za 170,-
Tam jde o to, že jsem tak "chytrá" a našla jsem si tu nejdražší možnost ve městě. :-/ Bohužel nevědomky.
Ale také jsem je měla za 200,- kor levnější bývaj se studentskou slevou, kterou jsem jim tam také zapomněla oznámit. :-?
Jéé, jsem fakt pako. :-|

A jinak ty články klidně zašlu. Nejsu to nějaké o uvažování, ale o mých problémech. :D No psala jsem o přípravcích na akné a co všechno pro to dělám. Zkouším už i nemožné. To byl jeden a ten druhý byl na dost podobném principu, jelikož trpím vypadáváním vlasů poslední měsíce, takže opět vše, co jsem zkoušela. Zase fakt až extrémy. Beru doplňky stravy, některé fungují víc, jiné méně, samozřejmě i babské rady - kopřivy, chodím i na laser... fat jsem na tom špatně no. :D

8 Dominikisek Dominikisek | Web | 3. května 2013 v 17:01 | Reagovat

[1]:

[2]: SWAP probíhá tak, že se s někým domluvíš (třeba s dívkou/bloggerkou) na internetu, dáte si n sebe kontakt a třeba si nějaký čas dopisujete, abyste se poznaly. Nebo to taky může probíhat rychleji a zkrátka si napíšete co máte rády, a co byste tak v tom SWAPU od druhé očekávaly. Moou být i tematické SWAPY: kosmetika, oblečení, vaření, koupelna, bydlení, bižu, knižní, nebo obecné... Dost záleží právě na domluvě vás dvou. :-)
A pak už se jen domluvíte na určité částce, za kterou té druhé nakoupíte. Většinou se balíčky různě zdobí, dáky hezky zabalí, třeba krabička vyplní nějakým barevným papírem, přidá se dopis apod. :-) Je to takové vyhrávání. Je to populárnější v Americe, ale tady už se to také hodně praktikuje. :-)
Zde je třeba jedno video dívčiny z USA: http://www.youtube.com/watch?v=c4TCsRsI9jE

9 ay-sha ay-sha | E-mail | Web | 3. května 2013 v 19:58 | Reagovat

Moc povedený článek!
Koukni taky na můj blog- ay-sha.blog.cz

10 Dominikísek Dominikísek | Web | 4. května 2013 v 10:32 | Reagovat

Páni! :-o Oh, takhle drahý?... :-/
No jo, fajn, díky za upozornění, já to teda do té Ameriky asi jen tak posílat nebudu. :D
Ale kdybych našla nějakou holku, která by do toho z tej USA právě šla, tak na druhou stranu může být dobrý, že bych jí zaslala třeba tu kosmetiku, co se u nás prodává a ona za mně tu jejich. :-) To by se mi líbilo. :-) Ale jak říkáš..., škoda toho poštovného. :-(

11 PaPája PaPája | Web | 4. května 2013 v 18:30 | Reagovat

Žurnalistika je obor, který u sebe vidím jako jedinou možnost ve studiu po střední. Baví mě to a navíc... na ostatní předměty jsem správný poleno :D.
Tohle je skvělej článek. A jsem ráda, že jsem se zrovna o tomhle tématu dozvěděla něco víc! :)

12 Yasminn V. Yasminn V. | E-mail | Web | 3. srpna 2013 v 13:27 | Reagovat

Moc díky za článek.
Také jednou chci být novinářkou, ale baví mě psát spíše nadčasové články do seriózních časopisů, než psát klasicky do novin. Živit se psaním o zdraví, společnosti, zájmech a zajímavých organizacích, dělat rozhovory se známými lidmi, s lidmi se "zajímavou" nemocí, zajímavým koníčkem, prostě lidmi něčím neobvyklými...

Ale studium žurnalistiky jsem zavrhla téměř hned poté, co jsem si o něm něco zjistila. Určitě bude lepší studovat přímo to, o čem chci jednou psát. Mp studijní cíle jsou tedy psychologie na MUNI a obor Nutriční terapeut na jedné pražské VOŠce. :)

13 šarlot šarlot | E-mail | Web | 21. února 2014 v 15:17 | Reagovat

Upřímně, dříve jsem o studiu žurnalistiky uvažovala, nicméně jsem to zavrhla (i na doporučení kamaráda, co žurnalistiku v Praze vystudoval - s tím, že největší benefit ze studia žurnalistiky je věta: studuju žurnalistiku) a raději se vrhla na práva. Zároveň mi to potvrdila i například Bára Procházková (Respekt, Bel Mondo), že je lepší zaměřit se na studium jiného oboru - vědět něco navíc. V červnu jsem se navíc dostala k jednomu projektu (Pardubice podle vás) - začala psát, dostala vizitku - šéfredaktor a manažer, začala si psaní publicistiky užívat. V současné době přemýšlím o workshopu Jak má vypadat správná žurnalistika. Upřímně si nemyslím, že by studium žurnalistiky bylo nutné pro vykonávání této profese. Člověk se hlavně nesmí moc bát a za chvíli ani neví jak - a udělá si třeba pár kontaktů na městě, kraji či mezi poslanci. Důležité je hlavně něco dělat a pustit se do toho :).

14 Pavlína Veselá Pavlína Veselá | E-mail | 27. března 2015 v 14:29 | Reagovat

Dobrý den, na Vašich stránkách jsem nikde nenalezla Váš kontakt. Obsah blogu se mi velice líbí a chtěla jsem Vás kontaktovat ohledně nabídky spolupráce s druhým českým největším internetovým knihkupectvím. Pokud to bude jen trochu možné, napište mi, prosím, na pavlina@megaknihy.cz. Do předmětu uveďte název Vašeho blogu. Těším se na spolupráci, Pavlína Veselá

15 Andrea V. Andrea V. | Web | 12. března 2017 v 20:55 | Reagovat

Hodně se mi líbí to rozčlenění žurnalistických studií do těch čtyř podskupin. Ani jsem netušila, že se z toho dá tolik udělat

16 JamesExeve JamesExeve | E-mail | Web | 4. dubna 2017 v 3:18 | Reagovat

If your partner complains that you snore during your sleep, or if you wake up in the morning feeling tired and grouchy, you may have a common sleep disorder called sleep apnea. This means that at night, your airway is blocked and you stop breathing during your sleep. If you have this condition, you need to find treatment right away to avoid further problems.

Strengthen your throat and jaw with some basic exercises. Developing these muscles should reduce the symptoms of sleep apnea. You can exercise your throat and jaw by simply pulling your tongue or practicing some very simple breathing exercises. The goal is to train you to breathe differently and hopefully make your sleep apnea disappear.

Consider doing a few very specific exercises before going to bed each night, to alleviate some of your sleep apnea symptoms. Exercising throat and tongue muscles has been proven in scientific studies to reduce snoring, improve breathing and lessen the more profound effects of sleep apnea when done according to doctor's orders.

Improve your sleep apnea by slimming down a bit. Recent research showed dramatic improvements in overweight men who shed 25 pounds over a period of one year to reduce sleep apnea symptoms. In some cases, the weight loss resulted in a cure of sleep apnea where no further treatment of the condition was necessary.

Getting a CPAP machine is probably the best option for your sleep apnea. These machines will keep your airways open and help you breathe. You should talk to your doctor about CPAP machines and figure out which model would be the most adapted. This machine should work if you use it properly.

To help diagnose your sleep apnea, your doctor may ask you to keep a sleep log. This log is where you'll keep track of how much you sleep during the night, and other symptoms you may experience. Your partner can let you know if you snore too loudly, jerk your limbs, or stop breathing. Your doctor will then be able to tell if you suffer from sleep apnea.

Avoid any type of drugs or alcohol if you are experiencing any type of sleep apnea. Drugs and alcohol will slow down your respiratory system, and that is known to be one of the causes of sleep apnea. If you are struggling with this issue, try to get some professional help to overcome these addictions.

A great way to know if you are experiencing severe apnea is to keep a sleep journal. Write down all the times that you wake up in the night and also record how you feel in the morning. This will help you to have a record to see your progress.

People who use alcohol, sedatives, and sleeping pills are far more likely to suffer from sleep apnea. This is because these drugs will relax the throat and cause their breathing to be impaired. Using these drugs before bedtime is more likely to cause sleep apnea than using these drugs during the day.

As the above article has demonstrated, you have many different treatment methods available to you when it comes to sleep apnea. Everyone is different, and it's important to find out which treatment option will fit your specific situation best. If you use these tips, you will get better sleep at night. Sleep apnea doesn't have to run your life; you can take control back today.

<a href=https://www.viagrasansordonnancefr.com/>viagrasansordonnancefr.com</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama