Hunger Games (2012): Svět ovládla dramatická science fiction s nádechem romantiky

21. července 2012 v 20:44 | Anitta |  Recenze
Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční
USA, 2012, 142 min
Tak je to tady. Další filmové šílenství. Collinsová napsala zajímavý příběh, který svým nápadem předčil všechnu ostatní science fiction a stejně tak jako čtyřdílná Twilight sága se těší obrovské popularitě. Fanoušci berou útokem knihkupectví za knihkupectvím a čím dál tím více přibývá spousta takzvaných "fan videí" a "fan povídek". Nevím, co je na tom pravdy, ale Collinsové se údajně příběh zrodil v hlavě mezitím, co přepínala mezi televizní reality show a zprávami z války z Iráku. Každopádně nápad se uchytil a rozpoutal ve světě další mánii. Zkrátka ta samá komedie, která vznikla po celém světě již dvakrát. Jednou to byla harrypotter mánie, podruhé svět dobyl čtyřdílný román o upírech. Teď je to dramatická science fiction o nevinných dětech uvězněných v aréně s jediným posláním. Navzájem se vyvraždit, dokud nezůstane jen jeden vítěz.

Příběh se odehrává v budoucnosti na bývalém území Severní Ameriky. Nyní zde leží dvanáct krajů a jejich mocný vládce, nadřazený kraj zvaný Kapitol. Protože se již jednou pokusily ostatní kaje vydobýt svoji nezávislost velkou vzpourou, rozhodl se Kapitol zpřísnit svoji nadvládu. Jako připomínku jejich vzpoury založí brutální Hladové hry, ve kterých se mezi sebou utkají samotné děti obyvatel všech krajů. Právě tam se blíže poznávají dvě hlavní postavy - chudá dívka Katniss a chlapec z rodiny pekařů, Peeta, kteří byli vybráni jako zástupci z dvanáctého kraje. Zatímco doma na Katniss čeká její opravdový kamarád Hurikán, Katniss a Peeta se začínají stále víc sbližovat.

Filmové zpracování prvního dílu této trilogie sklízí také velký obdiv. Nebudu si stěžovat na to, že se jedná o pouze jednu věkovou kategorii. Hunger Games jsou filmem natočeným ve stylu dnešní mládeže a hlavní hrdiny představují mladí dospívající lidé. Dalo se tedy předpokládat, že osloví hlavně teenagery. Collinsová měla o cílové skupině čtenářů zcela jasno - psala příběh o mladých pro mladé. A režisér Gary Ross se snažil pouze dodržet stejná pravidla a stejnou cílovou skupinu. Dovedu si představit, že dospělého překvapí propracované speciální efekty, nadchne je práce kostymérů a pokud nejsou přehnaně náročnými diváky, spokojí se i s hereckými výkony hlavních hrdinů. Zkrátka taková lepší nadprůměrná science fiction.

V čem mě ale Gary Ross trochu zklamal, byly obrovské skoky v ději. První část Hladových her jako by navíc trvala pár vteřin, druhá část se naopak občas vlekla. A o té úmyslně roztřesené kameře na začátku filmu snad raději nebudu příliš mluvit. Tohle se filmařům opravdu nepovedlo a byť to režisér myslel sebelíp, na mě jako diváka takové záběry působili dost nepříjemně, spíše jako rušivý element. Výběr prostředí a jeho finální počítačové úpravy, kde se Hladové hry odehrávají, dopadly také dost mizerně. Prostý les a obyčejné louky a sem tam nějaká ta počítačová ohnivá koule. Jaká to škoda, že zrovna na tom nejdůležitějším filmaři tolik šetřili…

V celku jsem byla s filmovou adaptací knihy spokojená. A vděčit za to můžu hlavně mladé herečce Jennifer Lawrence. Díky za tu přirozenost a nenucenost, kterou ve filmu předvedla! Žádná strojená hrdinka, která dokáže sebelepší science fiction proměnit v katastrofu (teď už zbývá jen věřit českým dabérům, že se nedopustí podobného skandálu, který vznikl po nadabování Twilight ságy…). Nakonec jsem si ale přeci jen řekla, že do kina zajdu za rok i na dvojku. Na to, jak si nový režisér Francis Lawrence poradí s filmovou verzí dalšího dílu Hunger Games, jsem skutečně zvědavá.

Hodnocení: 70%
 


Komentáře

1 Renata Štulcová Renata Štulcová | Web | 21. července 2012 v 22:07 | Reagovat

Tak já ti můžu s klidem prozradit, že Collinsová nic nevymyslela. Ale spolehla se na to, že mládež nezná starší knihy a filmy a čistě okopírovala od Stephena Kinga knihu Running Man (taky to byl film) a japonský film Battle Royale. Jenže to zkrátka víme my, kdo jsme o jednu generaci starší než čtenáři Hunger Games. : ;-)

2 Evelyn Evelyn | Web | 23. července 2012 v 0:08 | Reagovat

Hunger Games jsem strašně chtěla vidět, ale když jsem na to chtěla jít do kina, tak jsem zjistila, že už to nedávají.:-D Asi mrknu na dvd. Prý je to lepší, než Twilight a Potter dohromady, takže se nemůžu dočkat! A jestli fakt bude i pokračování, tak tím líp!:-)

Jinak, velká poklona! Vypadá to, že na tvůj blog už chodí i samotní spisovatelé! (viz předchozí komentář)

3 Evelyn Evelyn | Web | 29. července 2012 v 23:47 | Reagovat

Wow! Nádherný design!:-) Fakt se povedl.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama