Milujete výstřední knižní hrdiny? Pan Kaplan vás nezklame.

26. března 2012 v 19:45 | An!tta |  Recenze
Ahoj, po delší době přidávám recenzi na známé dílo Lea Rostena. Tu knihu jsem si zamilovala :-). Pokud se vám recenze líbila, podpořte jí v soutěži Dětské tiskové agentury - zde. Hlasovat můžete v anketě po pravé straně!
Anitta


Když se řekne výstřednost a originalita, ihned si vybavím slavné dílo Lea Rostena. A nemusím snad ani připomínat jméno excentrického hlavního hrdiny. Pan Hyman Kaplan je v knize popisován jako boubelatý muž s jablkovitými tvářemi, nažloutlými plavými vlasy a modrýma očima. V náprsní kapse zásadně nosí vždy dvě pera a nikdy ho neopouští dobrá nálada. Je nadmíru nepřizpůsobivý - věci se jednoduše musí přizpůsobit jemu. A tak to dopadlo i s češtinou.

Příběhy o podivínovi Kaplanovi původně vycházely postupně ve 30. letech 20. století v americkém časopise The New Yorker. Později byla v roce 1937 vydána samostatná kniha pod názvem The Education of H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N. Příběhy pana Kaplana přirostly k srdci nemalé části amerických čtenářů. A tak se o dvacet let později autor rozhodl napsat druhý díl s názvem The Return of H*Y*M*A*N K*A*P*L*A*N. Popularita Rostena opět stoupla a brzy byl požádán o souborné vydání obou dílů. V roce 1976 vychází závěrečné vydání O KAPLAN! My KAPLAN!. Netrvalo dlouho a Rostenovo dílo se objevilo také u nás. Překladu se v roce 1987 ujal Antonín Přidal a vyšlo pod názvem Pan Kaplan má stále třídu rád.

"Meno na svůj referát je: Moje houby. Moje houby sou šecky mošny důry. Lesni důry, loučni důry, horsky důry, prostě cik cak do číroty," popisuje například v jedné z kapitol náš hlavní hrdina svoje hobby, když dostává za úkol přednést před třídou večerní školy svůj referát. Tento pilný, ovšem bohužel už ne tolik jazykově nadaný účastník večerních kurzů angličtiny, dokáže čtenáře bezpochyby pobavit (a mnohdy i pořádně překvapit) svoji vynalézavostí. Rostenův nápad zakomponovat do příběhu ze školních lavic právě dospělé osoby byl vskutku výjimečný. Učinit však hlavní postavou právě pana Kaplana bylo geniální.

Velkou zásluhu na českém vydání z roku 1987 má již zmíněný překladatel Antonín Přidal. Jak už jsem výše uvedla, pana Kaplana pravidla pravopisu nechávají chladným. O to více jsem musela žasnout nad veškerou prací našeho překladatele. V originální verzi si pan Kaplan pohrává s angličtinou. Na našeho překladatele připadl tudíž velmi nelehký úkol - pohrát si po vzoru hlavní postavy s češtinou. České novotvary a hrátky s jazykem pana Přidala jednoznačně dokazují, jak je náš jazyk vlastně bohatý a kolik impozantních vět lze v českém jazyce vůbec za pomoci fantazie vytvořit.

Nezapomenutelná individualita hlavního hrdiny, neobvykle zakomponovaný příběh ze všedního života a neuvěřitelné experimenty s jazykem - to vše si pokaždé vybavím při vzpomínce na Rostenovo dílo. Tuto knihu jistě ocení nejen milovníci slovních hrátek, ale také každý, kdo se rád při čtení baví. Ráda bych v tuhle chvíli vymyslela vhodný výraz, kterým bych dílo vychválila. Výjimečné...? Ojedinělé...? Výstřední...? Originální...? Nenacházím správných slov, má veškerá vyjádření by nejspíš zněla jako klišé, ba ne-li přímo omšele. Škrtám, přepisuji, zoufale prosím fantazii o spolupráci a pak mi na mysl přijde jediná, leč velmi výstižná myšlenka. Jak ráda bych teď vlastnila Přidalovo jazykové nadání!

 


Komentáře

1 Evelyn Evelyn | Web | 30. března 2012 v 20:46 | Reagovat

Tuhle knížku jsem sice ještě nečetla, ale tvoje recenze jsou tak přesvědčivé, že si ji asi přečtu.:-)
Do toho projektu pro Amy se ráda zapojím. Přece jenom, už jí bude 20, jsou to krásné kulaté narozeniny, a čeští fanoušci by se zase mohli projevit.:-) Jak to plánuješ udělat? Napadlo mě navázat na ten nápad před dvěma lety, jak jsme jí chtěli popřát ve videu. Tak by se to mohlo udělat znova a sestříhat z jednotlivých videopřání v jedno velké, vložit ho na youtube a poslat Amy odkaz na twitter. Nebo bychom mohli poslat přání poštou. Co myslíš ty?

2 Evelyn Evelyn | Web | 1. dubna 2012 v 15:18 | Reagovat

Tak, už jsem se toho projektu chopila, dokud je ještě čas. http://didlinka-evicka.blog.cz/1204/birthday-project-pro-amy-diamond

3 Evelyn Evelyn | Web | 1. dubna 2012 v 15:19 | Reagovat

To jsem zvědavá, jestli se někdo zapojí.:D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama