Leden 2012

Rozbřesk: 1. část.: Populární upíří romance konečně přináší pořádný děj.

29. ledna 2012 v 11:03 | An!tta |  Recenze
Fantasy / Romantický / Thriller
USA, 2011, 116 min
Režie: Bill Condon
Závěrečná část strhující upíří romance zamířila do českých kin v polovině listopadu. Jestliže máte rádi tajemno, láká vás svět nebezpečných vlkodlaků a krvelačných upírů, ale zároveň byste rádi chvílemi něco romantického, možná že právě Rozbřesk splní vaše požadavky.
Po velkolepé svatbě Belly a Edwarda se oba milenci vydávají do Ria de Janeira na opuštěný ostrov, kde prožijí svoji svatební noc. Jejich štěstí však naruší zcela nečekaná událost. Bella je těhotná. Pro Jacoba je tohle poslední kapka. V jeho očích se Edward stává tím největším nepřítelem a je pevně rozhodnut proti němu bojovat. Bella vypadá čím dál hůř a ztrácí své poslední síly. I přesto je pevně rozhodnutá, že dítě musí přijít na svět.
Hudební podklad Cartera Burwella nás sem tam nechává zavzpomínat na úplné počátky Twilightu, nejednou totiž ve filmu zazní starý známý soundtrack z předchozích dílů.
Čtvrtá část Twilight ságy nabízí díky větší akčnosti a celkového vývoje příběhu velkou podívanou nejen svým stálým fanouškům. Velkou roli zde hrají také povedené triky a počítačové efekty, u nichž je třeba zmínit oproti předchozím dílům znatelný pokrok. Jako diváka mě nejvíce uchvátil jako vždy přirozený herecký výkon profesionálky Kirsten Stewart, naopak přílišná (a v případě zamilované dvojice dosti kontrastní) křečovitost Roberta Pattinsona, na mě působila částmi tak trochu jako rušivý element.
Nutno podotknout, že hodnocení závěrečného dílu dosti ovlivňuje věk diváka, ze zkušenosti jasně vyplývá, že romantickou upíří sérii oceňují spíše mladší děvčata, naopak opačná pohlaví a dospělí v kině soustředili svoji pozornost spíše na nerušené chroupání popcornu. Pokud vás ovšem láká akčnost a romantika v jednom a skousnete vášnivé líbačky zamilované dvojice uprostřed scén plných napětí, Rozbřesk vás rozhodně nezklame.
Hodnocení: 65 %