Jak vyplnit volný čas? Vypni na chvíli počítač a vyzkoušej ruční práce!

22. srpna 2011 v 19:39 | An!tta
Možná jste se nad titulkem článku trochu odtažitě pozastavili a teď jen udiveně kroutíte hlavou nad tím, kdo by se dnes v době, kdy světu jednoznačně dominují počítače, notebooky a všemožné technické vymoženosti, zatěžoval ve volném čase vyšíváním ba dokonce pletením? Možná tě vyvedu z omylu, ale v dnešní době máš v oblasti ručních prací na výběr ze skutečně pestré škály nabídek.
Většina z nás si pod pojmem "ruční práce" představí zejména hobby našich babiček v podobě večerního pletení svetru u televize, což už ovšem dávno neplatí. Stejně tak jako přichází vymoženosti technické, na trhu se předhánějí stále lepší a lepší novinky, které spolehlivě podpoří tvoji kreativitu. Kromě krásných výrobků ti odměnou za vytrvalost bude také skvělé odreagování.
Vybrala jsem dva zajímavé způsoby, jak si zhotovit originální šperky. V dnešní době jsou obě metody značně oblíbené, materiál k výrobě tedy seženeš poměrně snadno. A že nemáš talent? Nepodceňuj se, jak se říká, žádný učený z nebe nespadl! Chce to trochu trpělivosti a cviku, po čase tě výsledky určitě překvapí.
Výrobky z Fima
Fimo je polymerová modelovací hmota, ze které lze vyrobit prakticky cokoliv. S touto "plastelínou" si můžeš vymodelovat vlastní jedinečné náušnice, náhrdelník nebo třeba klasické figurky. Tuto kouzelnou hmotu seženeš v lepších papírnictvích nebo v uměleckých potřebách. Prodává se po kostičkách (cena jedné kostky se pohybuje přibližně od 38 do 60 korun). Jednotlivé barvy Fima můžeš bez problému míchat a získat tak zcela nový odstín. K dostání jsou také pomůcky pro modelování.
Budeš potřebovat:
  • modelovací hmotu Fimo
  • podložku (pozor, hmota mírně barví)
  • troubu (o pomoc případně požádej starší sourozence nebo rodiče)
Na internetu najdeš spoustu návodů, jak si při zhotovování jednotlivých výrobků správně počínat. Hotový výrobek dej nakonec na půl hodiny upéct do trouby předehřáté na 110 stupňů a tradá - máme hotovo!
Pořídit si eventuálně můžeš také knížku s návody, která ti práci s Fimo hmotou jistě usnadní.
Tip: Hrátky s FIMO hmotou (Brýdová Monika), Fimo - šperky z polymerové hmoty (Nemravová Petra)

Ozdoby z korálků
Čím dál tím oblíbenější se stává výroba zvířátek z korálků. Pro začátek můžeš vyzkoušet výrobu šperků, která bývá obvykle o něco jednodušší. Až získáš trochu cviku, můžeš se postupně začít pouštět i do složitějších výtvorů.
Budeš potřebovat:
  • korálky
  • nylonový vlasec (0,3 mm, může být i slabší)
  • kleště
  • nůžky
Postup u některých výrobků se může zdát zprvu velmi složitý, ale jakmile si práci s korálky trochu osvojíš, uvidíš, že to nakonec není až zas taková dřina. Opět existuje nespočetné množství návodů - a to ať už na internetu, či v knížkách.
Tip: Zvířátka z korálků (Koch Sabine)
Nadchly tě tyto ruční práce? Tak hurá směle do díla! Nezapomeň, že třeba se právě zrovna v tobě skrývá skvělý talent.
 


Komentáře

1 Monica Otmili Monica Otmili | Web | 25. srpna 2011 v 20:15 | Reagovat

Baví mě obojí, nejčastěji vyrábím naušnice a to jak z fima, tak i korálkováním. Právě na tom fimu se mi líbí, že se z něj dají vyrobit nejen nějaké originální motivy (mám třeba naušnice dopravní značky, nebo na krku zeměkouli), ale i třeba korálky. Ale když vidím v korálkárnách některé korálky z fima (takovéty např. zploštělá kolečka obsahující klidně i čtyři barvy), říkám si, že to už se musí hodně umět.

Pěkný článek. :)

2 Vendy Vendy | Web | 28. srpna 2011 v 13:04 | Reagovat

O Fimu jsem slyšela a viděla už na různých blozích velmi pěkné šperky.
A korálkování je taky moc pěkná ruční práce. Dcera mé kamarádky korálkovala ve škole a dělala moc pěkné náhrdelníky a náušnice. Vypadalo to opravdu jak výrobky z obchodu, ona je hodně šikovná.
A pletení taky není špatné, nemusíš si uplést zrovna svetr, ale třebe efektní šátek - buď si zvolíš atraktivní vlnu, nějaký nádherný nadýchaný materiál, nebo melírovaný a pleteš jednoduše - pořád hladce. Jestli neumíš, naučí tě to určitě nějaká babička...
A další varianta - jednoduchou vlnu, nejlépe jednobarevnou, několik korálků, případně peříček, nebo stužek. Ten šátek můžeš ozdobit jak chceš a máš originální kousek, jaký nikdo nikde nekoupí...
Navíc, pokud by ses naučila plést, můžeš si uplést i jednoduché šaty, nebo model - top a minisukni. Viděla jsem obojí, vypadalo to skvěle.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama