Bělení zubů: Jak si pořídit oslnivý úsměv?

12. srpna 2011 v 14:37 | An!tta
Asi před půl rokem jsem se účastnila jedné žurnalistické soutěže. Jenže seč pátrám po vyhodnocení sebevíc, ještě dosud jsem žádné nenašla. Bylo mi líto tu hodinovou práci psaní a hledání úplně zahodit, proto se s ní podělím tady na blogu. Zároveň přidávám malou anketu na závěr, ve které vám dávám šanci si vybrat téma dalšího článku, který se zde objeví v září.
Anitta
Přiznejme si, že každá z nás určitě nejednou zatoužila po zářivě bílém úsměvu á la hollywoodská hvězda. Nestojí za to se dál trápit, dnes už dávno není bělení zubů jen nesplnitelným snem. Nechat si ho můžeš udělat přímo u svého zubního lékaře. Že nemáš tolik peněz? Možná tě překvapím, ale existuje ještě mnoho dalších způsobů, jak si bílý chrup rychle a účinně obstarat.

Bílý úsměv přírodní cestou
Nebudeš tomu možná věřit, ale už od doby starých Římanů toužili lidé po oslňujícím úsměvu. Několikrát denně si proto potírali zubní sklovinu šťávou z jahod, která skutečně dokáže zoubky pěkně rozjasnit. Otázkou však je, zda tvé zuby nebude šťáva spíše naleptávat. Podle nejrůznějších výzkumů prý k jasnější barvě napomáhá také konzumace jablek, hrušek, okurky, mrkve a celeru. Naopak by ses měla vyhnout kouření, kávě, cole, černému čaji a čokoládě.

Pravidlo správného čištění zubů
K úspěchu nestačí jen konzumace vhodného ovoce, důležité je také pečlivé a pravidelné čištění zubů. Nemusíš si nutně čistit zuby po každém jídle, ale určitě bys jim měla věnovat každé ráno po jídle a večer, než půjdeš spát. Bohatě stačí, když si budeš zuby čistit krouživými pohyby po dobu tří minut. V žádném případě si je nedrhni brutální silou, tvůj proces bělení to rozhodně neurychlí a mohla by sis poškodit zubní sklovinu. Kromě toho je to spolehlivá cesta k tomu, jak si nadělat na dásních spoustu krvácejících ranek. Jestliže toužíš po výraznějších výsledcích, vyplatí se investovat do dražší pasty s bělícím účinkem.

Bělící vychytávky
Čistíš si zuby kvalitní pastou, nekouříš, vyhýbáš se obloukem kávě i černému čaji a podobným "škodlivinám", ale přesto jsi dosud nezaznamenala žádné výsledky? Správná péče o zuby sice napomáhá bělení, ale skutečnost je, že k maximálně zářivému chrupu, tě nikdy nedovede, zejména pokud jsou tvé zuby opravdu výrazně zažloutlé. V takovém případě bude nejlepší, když ke správné péči přizveš ještě speciální pomocníky. Sehnat se dá bělící pudr (např. Bělící pudr na zuby WP Smile), jehož cena se pohybuje okolo sto korun. Používá se namísto obyčejné bělící zubní pasty, obvykle též dvakrát za den. Pokud chceš zoubkům dopřát skutečně opravdový luxus, můžeš také sáhnout po profesionálním stomatologickém bělícím gelu (např. White Pearl - profesionální bělící zubní gel). Je určen pro domácí použití a funguje na stejném principu jako bělení v ordinaci zubního lékaře. Nyní už bude sice potřeba sáhnout po větší části z tvých úspor v prasátku, ale na druhou stranu ušetříš v porovnání s klasickým bělením několik tisíc korun. Cena bělícího gelu se totiž pohybuje okolo pěti stovek.

Bělení přímo pod dohledem stomatologa
Pokud ses nakonec rozhodla pro nejdražší cestu za bílým úsměvem, měla bys také mít představu o tom, co takové bělení vůbec obnáší. Důležitou zásadou je správná a poctivá péče o zuby před i po proceduře. Dobré je rovněž vědět, že bělení není vhodné v případě poškozených zubů a zánětů dásní a nevhodné je také v případě, pokud jsi ještě nedovršila věku šestnácti let. Dále je třeba se rozhodnout, zdali si necháš vybělit zuby přímo v ordinaci nebo si počkáš několik dní a zuby si budeš pravidelně bělit přípravkem, který obdržíš od svého stomatologa.
V prvním případě trvá celá procedura přibližně třicet minut až jednu hodinu. Ceny jsou různé - pohybují se od tisíce až po desetitisíce.
Jestliže ses rozhodla spíše pro druhou možnost, která tě vyjde o něco levněji, měla by ses obrnit dávkou trpělivosti, protože na výsledek si budeš muset počkat několik dní. První návštěva zubaře zahrnuje otisky horních i dolních zubů a kontrolu celkového stavu tvého chrupu. V laboratoři ti pomocí otisků zhotoví nosiče bělícího gelu z měkké fólie. Během druhé návštěvy si nosiče vyzkoušíš, abys posoudila, zdali ti správně na zubech sedí. Doma si poté aplikuješ bělící gel a necháš ho působit minimálně dvě hodiny. Celá procedura trvá pět až čtrnáct dní, záleží na požadovaném odstínu.
Po tomto zákroku bys měla zubům věnovat maximální péči a dlouhodobě se vyhýbat všem "barvícím" potravinám (černému čaji, kávě, cole, apd…). Vybělené zuby vydrží jeden až tři roky.

Fakta a mýty
· Zuby celebrit a modelek bývají finálně doběleny až na počítači za pomoci speciálního programu
· Nikdy se doma nepokoušej o bělení zubů citrónovou šťávou. Je sice pravda, že zuby mírně zesvětlí, ale následně za to zaplatíš mimořádně citlivými krčky. Kyseliny ve šťávě ti zuby doslova "vyleptají" a poničí sklovinu. Z každého sladkého či kyselého jídla tě zuby pak pěkně rozbolí.
· Není pravda, že zuby po vybělení zůstanou navždy velmi citlivé. Citlivost se sice skutečně objevit může, ale je pouze přechodná.
· Nepočítej s tím, že po vybělení budeš mít zuby perfektně bílé jako z reklamy. Všechno závisí hlavně na genetickém zbarvení skloviny.
 


Komentáře

1 Pheobe Pheobe | Web | 12. srpna 2011 v 15:59 | Reagovat

Skvěle napsané. Vždycky jsem snila o krásných zoubkách. Jenže jsem neměla to štěstí, bohužel. A nejdepresivnější je vidět moji ségru, jak se zubí na celé kolo. Závidím jí její krásné zuby. :)

2 puppup puppup | Web | 12. srpna 2011 v 16:05 | Reagovat

Ovoce a zelenina taky nejsou pro zuby to pravé ořechové, obsahují totiž cukry. Hodně lidí také neví, jaký zubní kartáček je nejlepší (co nejhustší štětinky na menším prostoru) a jak se opravdu správně čistí zuby. Jinak pro ty, co nemají finance na investování do hezčích zubů, tu žádnou variantu nevidím. Ovoce, jak už jsem řekla, nepomáhá a bělící pasty jsem vyzkoušela různé a taky nic :)

3 cuteworld-shop cuteworld-shop | Web | 12. srpna 2011 v 17:16 | Reagovat

Moc pěkný článek :)

4 MelushQa MelushQa | Web | 13. srpna 2011 v 12:37 | Reagovat

veľmi zaujímavý článok ;-)

5 Terka Terka | 14. srpna 2011 v 10:05 | Reagovat

[2]: Ještě před dvěma roky jsem měla ošklivě žluté zuby. Tehdy jsem se rozhodla, že už to tak dál nechci. Po čtrnáct dní jsem si každy večer čistila zuby 5 - 10 minut a hle, od té doby mi lidé říkají, jak krásně bílé zuby mám. Na druhou stranu zaleží i na genetickém předpokladu a také celkové péči o zuby. Ono také není zdravé ty zuby drhnout 10 minut každý den, ale jednou měsíčně?
Pěkně napsáno ;)

6 Kvítek Kvítek | 4. října 2011 v 17:30 | Reagovat

hej mrkev barví zuby! :-!  :-!  :-!  :-!  [:tired:]

7 Nella Nella | Web | 14. října 2011 v 13:34 | Reagovat

Zuby mám zdravé a vcelku rovné, ale mají nažloutlou barvu. Uvažuju, že si je nechám vybělit, ale vzhledem k tomu, že ráda piju silný čaj jím čokoládu, tak to asi dlouho nevydrží...:)

8 Harold Harold | Web | 9. května 2012 v 10:48 | Reagovat

Já ti nevím, používání umělých prostředků na bělení zubů mi přijde takový umělý. Ono i tu zuby pak vypadají dost tak nějak uměle a nepřirozeně - ať chceme nebo ne, prostě trošku nažloutlý zuby jsou takový přirozenější (alespoň z mýho pohledu)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama