Červenec 2011

Hanna (2011). Neobvyklá akční podíbvaná o mladičké dívence s revolverem v ruce.

26. července 2011 v 9:21 | An!tta |  Recenze

Tajemný / Thriller / Akční / Krimi
USA, 2011, 111 min.
Režie:Joe Wright
"Oh, I missed your heart." Takhle zní první věta filmu, která nám otevírá dveře ke skutečně velmi akční podívané. Zcela neobyčejná dospívající dívka Hanna (Saoirse Ronan - čti [sýrša]) právě zasáhla svoji kořist. Vyrůstá s otcem, bývalým tajným agentem, v chýši uprostřed finských zasněžených lesů a ještě nikdy v životě se nesetkala s elektřinou, neměla žádné přátelé, nikdy nemilovala ani neslyšela hudbu. Civilizace a moderní svět jí nic neříkají, ona se věnuje lovu divé zvěře a učí se bojovým technikám. Hanna je neobyčejně silná a dokáže porazit každého dospělého muže. Ve chvíli, kdy bude připravena vyrazit do světa a zbavit se zlomyslné agentky Marissy (Cate Blanchett) stačí, aby stiskla jediné tlačítko na vysílači. A to také udělá.


Začíná film plný zběsilých honiček, brutálních rvaček, s nimiž se mísí příjemné vsuvky Hannina putování a objevování dosud neodkrytých tajemství světa. Na cestě potkává veselou hippie rodinku z Británie a zároveň tak poznává svoji první kamarádku (Jessica Branden).


Joe Wright vytvořil svým způsobem tak trochu divný film o divný dospívající dívce. Ačkoliv nemám akční filmy pro jejich stálý stereotyp a neustálé rvačky příliš ráda, Hanna mě dokázala oslovit a setřást ze mě všechnu tu averzi ke všem "krvelačným akčňákům". Film se může pyšnit spoustou výborných záběrů akčních scén, pěknými kompozicemi krajiny, špičkový soundtrackem od The Chemical Brothers a potlesk si zaslouží také výtečné obsazení rolí. Zvláště Cate Blanchett mě svým výkonem dokázala skutečně uchvátit - již dlouho jsem tak charismatického záporáka opravdu neviděla. Nad čím jsem však musela nechápavě zakroutit hlavou, byla logika některých scén filmu. Náhlé Hannino zkušené brouzdání po internetu mě donutilo trochu se nad celou situací pousmát. Že by v sobě naše hrdinka probudila další zvláštní schopnost a i bez předešlého kontaktu s technikou začala sama od sebe rozumět počítačům?


Na druhou stranu u Hanny však není třeba hledat logiku. Nečekejte žádné jasné myšlenky a silné emoce. Hanna je tu proto, aby vás vtáhla do pořádného dobrodružství a ukázala vám neobvyklý akční film o ledově klidné mladičké dívence s revolverem v ruce.


Hodnocení: 60%Juno (2007). Film hledající kompromis mezi rozumem a citem.

23. července 2011 v 15:18 | An!tta |  Recenze
Milí čtenáři, ještě než se pustíte do čtení, ráda bych vás upozornila, že tohle je moje historicky první recenze. Berte ji proto s rezervou, člověk jednou prostě musí nějak začít... Prozatím kratší mini recenzička.

Co znamená spadnout po hlavě do problému, poznává šestnáctiletá hrdinka Juno (Ellen Page) na vlastní kůži. Nezastavitelný kolotoč potíží roztáčí právě nechtěné těhotenství s teenagerem Pauliem (Michael Cera) a pokračuje setkáním s adoptivní rodinou, kterou zvolí Juno po nepříjemné zkušenosti v Centru pro pomoc ženám jako vhodnou alternativu.

Film hledá kompromis mezi rozumem a citem - hrdinka nakonec vlivem okolí zamítá možnost potratu, ale zůstává si však stále vědoma, že o dítě by se sama postarat nedovedla. Příběh s vážným tématem je podán vtipně a s nadhledem, občas do něj vstoupí hlubší city a následná vlna dojetí. Chvílemi jsem se musela nad Juno překvapeně usmívat, jindy mě příběh někde uvnitř úplně rozechvěl.

Juno je dramatický příběh dospívající dívky podáván diváku s nadsázkou a odlehčením. Když pominu nepřirozeně poklidnou reakci rodičů na dceřino těhotenství a příliš jednoduchou zápletku, nakonec mě film závěrečně chtě nechtě dojal a já si z něj odnesla spoustu poučení, zvláště fakt, že Ellen Page je výborná herečka. Bezpochyby předvedla skvělý výkon, dle mého názoru zastoupila značné procento kvality filmu.

Hodnocení: 85%

Meditace, strom

2. července 2011 v 13:30 | An!tta
Jednoho deštivého večera na Čertově stěně...
Foceno mým laciným kompaktem, nečekejte žádné zázraky. Mírná výpomoc Photofiltru, co se úprav jasu a kontrastu týče.