31. 3. 2010 - Je čas jít dál

31. března 2011 v 20:37 | An!tta
Ahoj,
včera jsem byla namísto školy na vyhlášení výsledků literární soutěže, které jsme se účastnila v lednu. Přišla jsem tam s velmi dobrým pocitem, že bych možná mohla i tentokrát vyhrát. Když nám však moderátorka akce sdělila, že do soutěže dorazilo téměř čtyři sta příspěvku, moje naděje se vmžiku rozplynula. Víte, ono je něco jiného zaslat příspěvek tam, kde na vás čeká necelých sto soupeřů a jinam, kde jich je čtyřikrát více. V takovém případě už musí člevěk dokázat porotu pořádně zaujmout, přijít s něčím extra originálním, pochlubit se svým dokonale vypilovaným slohem (k tomu mám bohužel ZATÍM daleko), vyvarovat se samosebou pravopisných chyb a nyní záleží také na každém sebemenším detailu. Váš příběh musí zkrátka vyčnívat z davu.
Myslím si, že jsem napsala něco průměrného - poučný příběh o dívce, krerá se trápila hloupostmi, až jednou nalezla na půdě babiččín deník, který jí dokázal otevřít oči a ona pochopila, že někteří lidé v životě prožili mnohem strašnější zážitky - např. koncentrační tábor. Fajn. Je to sice hezký a prý dokonce podle ostatních čtivý příběh, ale ne příliš originální, tak aby ihned čtenáře zaujal a vryl se mu do paměti.
Nakonec jsem svojí prohru překousla a poslouchala vítězné povídky... Letošním tématem bylo "V životě máme vytetovaný smích a pláč". Spousta lidí spíš psala o smutných věcech. Při jednom příběhu jsem se vážně musela rozbrečet, i když tohle na veřejnosti nikdy nedělám. V sále byla díkybohu tma, takže mi nikdo neviděl do obličeje. A vůbec, pláč prostě zvítězil, sama vítězka v kategorii povídky přistoupila k mikrofonu a koktavým hlasem prohlásila: "J-já jsem nechtěla brečet!"

Každopádně mám pocit, že mé silné stránky jsou spíš v žánrech jako je fantasy, futuristické povídky a povídky s mírným sci-fi nebo hororovým nádechem. Vlastně až teď mi došlo, že jsem dosud nevyhrála jinou soutěž, než s tímto zaměřením. A to nemohu nechat jen tak bez povšimnutí. Možná neumím psát tak, abych ovládla city čtenářů. Možná nikdy nebudu psát dojemné příběhy ať už romantické či smutné...

Na druhou stranu nemohu všechno svádět jen na žánr. Že bych měla nějaký úchvatný sloh se totiž také říct nedá. Že bych byla vyloženě jen průměrný psavec si nemyslím, ale výborná rozhodně nejsem. Měla bych se psaní snažit věnovat víc a hlavně ČÍST. Přiznám se, že u čtení příliš dlouho nevydržím a bez čtení, ať už se nám to líbí nebo ne, se prostě úspěšně psát nedá. V tomto čtvrtletí jsem se dokopala k tomu, abych napsala jednou týdně alespoň pár stránek ve Wordu (zoufalé..!), nyní bych se ráda poůlepšila a psala KAŽDÝ DEN. Jen co mi to dovolí škola a sní spojené povinnosti samozřejmě... Ráda bych přečetla hromadu knih a zvýšila si tak moji politováníhodnou slovní zásobu. Budu na tom pracovat...
 


Komentáře

1 Mostecká Kačka Mostecká Kačka | Web | 31. března 2011 v 20:48 | Reagovat

úžasnej vzhled blogu,.... a třeba zvítězíš příští rok ;-)

2 Gigilo Gigilo | Web | 31. března 2011 v 22:25 | Reagovat

Nedělej si hlavu, že ses neumístila, já taky ne (taky mám raději psaní fantasy) a je nás ještě asi 350 dalších :D
Ta brečící holka byla správná :D "Já si říkala, cože, že bych se umístila? Jako já? Cožééé? Nééé!" :D

Škoda, že teď nemám moc času, ale hele, někam si tě uložím, jsem zvědavá, jak píšeš :D

3 Evik95 Evik95 | Web | 2. dubna 2011 v 19:17 | Reagovat

Já myslím, že je super, že seš dobrá třeba jenom v oblasti fantasy. Ber to z té lepší stránky - Určitě je lepší v nějaké oblasti vynikat, než být ve všech průměrná.
Já asi taky při psaní neumím ovládat city čtenářů. Sice já jsem v psaní úplný začátečník, ale píšu Kouzelný deník, který je hodně o láskách a zklamáních. Proto mě štve, že to neumím napsat tak, aby si čtenáři připadali, že jsou součástí toho příběhu, a mohli tak s hlavní hrdinkou sdílet city.
Ach jo, snad se to někdy naučím.:-D

4 Kiwi Kiwi | Web | 3. dubna 2011 v 16:34 | Reagovat

Je skvělej!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama