Leden 2011

Když se vysvědčení nepovede aneb rady pro školáky i rodiče

31. ledna 2011 v 19:32 | An!tta
Článek je určen převážně pro mladší školáky a jejich rodiče.

Nepůjdu domů, nepůjdu domů, byl bych doma bit...
Kdo z vás by neznal slova téhle slavné lidové písničky? Nemálo žáků si ji v dnešní době často opakuje a to jen kvůli nesmyslnému hrozícímu trestu od rodičů souvisejícím se špatnou známkou. Dnes platí její slova dvojnásobně. Školáci se ve většině případů setkávají převážně s káráním a všemožnými tresty v podobě zákazu přístupu na počítač, zabavením mp3ky, apd. V horším případě však následují fyzické tresty ve stylu ať už facky či pohlavku nebo také surového bití... Já osobně jsem proti fyzickému trestání vůbec, zejména v souvislosti se špatnými známkami. Brutální zmlácení dítěte za nepovedené vysvědčení je podle mě už určitě na pováženou.

Podle odborných odhadů se v České republice vyskytuje až čtyřicet tisíc týraných dětí, z toho spousta z nich schytává fyzické tresty právě ( a nejen) kvůli známkám. Je třeba také umět rozlišit, zdali ze sebe dítě vynaložilo během uplynulého půlroku alespoň trochu píle, či se na učení zcela vykašlalo. Trestat snaživé dítě by mohlo vést jen ke ztrátě jejich sebevědomí. Nezapomínejte ocenit to, co se ocenit dá.

Bití svých potomků ve většině případů může vést ke ztrátě vzájemné komunikace, mnohdy i k nadměrnému pití alkoholu a kouření během dospívání. Rodiče by měli pochopit, že dítě nelze hodnotit jen podle známek.

Jak by se měli v případě špatného vysvědčení zachovat děti?
 • Zapamatujte si nejdůležitější: Vždy uděláte nejlépe, když si s rodiči promluvíte o vašem vysvědčení alespoň týden předem.
 • Uznejte, že vysvědčení sice nedopadlo úplně nejlíp a slibte, že se během pololetí více vynasnažíte
 • I kdyby vám rodiče vtloukali do hlavu větu typu "S takovým vysvědčením se domů rozhodně nevracej", neprovádějte hlouposti a jako běžně se vydejte domů. Útěk z domova by vám přivodil bezpochybně větší potíže.
 • Upozorněte i na své dobré známky (pokud možno v klidu a zdvořile)
 • Poproste rodiče o pomoc s doučováním, ať vidí, že vám nejsou vaše známky lhostejné
 • V každém případě se v horších případech můžete obrátit na linku bezpečí
Důležitá čísla:
Linka bezpečí - 116 111 nebo 800 131313
Zelená linka -800 155 555
Modrá linka - tel. 549 241 010, mobil 608 902 410
Dále:
241 484 149
251 511 313

Rady pro rodiče:
 • Vyhněte se fyzickému trestání, s dítětem si promluvte jasně, ale v klidu
 • Rada pro choleriky:Zkuste na vysvědčení nereagovat ihned. Počkejte, než trochu"vychladnete"
 • Rozhodně také nezapomeňte ocenit to, co se dítěti v pololetí povedlo.
 • Nesrovnávejte dítě s jeho spolužáky či s kýmkoliv jiným. Takové jednání může postupně směřovat ke ztrátě sebevědomí.
 • Zapomeňte na větu typu "S takovým vysvědčením se domů nevracej"! Mohla by přivodit něco, co jste si v žádném případě nepřáli.

25. 1. 2010 - Jak jsme všichni plesali

25. ledna 2011 v 21:38 | An!tta
Hola amigos!

Doufám, že se vám vede dobře a nejste moc vyčerpaní z plesového období. :-) To já žádnou únavu nepociťuju, jelikož jsem se vybodla na následující afterparty a už v jednu jsem zalehla do postele, a to i přesto, že jsem noční sova.
 Byla jsem celá nesvá z toho, že neumím tancovat, tudíž jsem se pevně rozhodla, že mezi svá předsevzetí musím zařadit i přihlášku do tanečních. A ať jdou všichni k čertu s tím, že mám blbou motoriku. Všechno jde, když se chce.
 Dostali jsme jakožto noví nezkušení prváčci pamětní listy a teď hurá do boje o přežití po zbylých tři a půl roku na gymnáziu.
 Plánovala jsem napsat podrobnější reportáž a nefotit fotky, ale nakonec jsem se na to slušně řečeno vykašlala. Program byl plně nabitý, ovšem ten už si já přesně nepamatuji, navíc jsem se neobtěžovala vycvaknout jedinou fotku. No vzhledem k tomu, že jsem si nařídila začít s přípravou na novinářský kroužek, jenž začne právě začátkem května, si to budu muset něčím vynahradit. Možná anketou v nákupním centru. Možná jen fejetonem... I když nakonec anketa se mi zdá výhodnější - nejenže něco udělám pro mé předsevzetí, dokonce mi trochu stoupne sebevědomí (pevně doufejme), což já potřebuju ještě mnohem víc než moji každodenní dávku křupavých Ciny Minis.
  
Anitta

PS: Brzy napíšu čtvrtou kapitolu L+L. Nyní systematicky a podrobně rozebírám celý příběh. Zjistila jsem, že totiž rozhodně nejsem intuitivní autor, jak jsem se zprvu domnívala.

Kříž

15. ledna 2011 v 13:43 | An!tta
Narazila jsem na jednu starší fotku kříže uprostřed lesa. Má v sobě špetku tajemna a mystiky, co říkáte? Zároveň na mě působí tak trochu pochmurně. Fotka je na můj vkus až příliž upravená, ale snad se bude líbít.

(c) Anitta

13. 1. 2011 - Pohleďte na má magorská předsevzetí!

13. ledna 2011 v 17:58 | An!tta
Ahoj všichni!
Tak tu máme zase nový rok. Za mírných rozpaků vám opožděně všem přeji, ať máte mnoho úspěchu a všech po čem toužíte se vám vyplní :-).
Anetka nelenila a dala dohromady pořádný spis předsevzetí. No a že jich není málo.

Rozhodla jsem se, že se nebudu hrotit, jak to mám ve zvyku, z každého neúspěchu, jsou to jen předsevzetí - něco, co mohu splnit, ovšem když nezvládnu všechno, svět se taky nezboří. Tak aby bylo jasno...

1.) Postopáté: Budu dodržovat plány, které s i stanovím.
Ne že bych pracovala denně na stoprocent systematicky, ale už si dokážu něco stanovit a následně danou věc vykonat. Např. Místo mrhání času brouzdáním na netu si půjdu uklidit teď okamžitě pokoj. A taky ho uklidím. 

2.) Najdu si brigádu
To už se mi povedlo splnit předčasně v prosinci, ovšem na druhou stranu zase nemohu říci, že by všechno vycházelo podle mých představ. Domluvili jsme se, že jakmile budou vytištěna nová lednová čísla, někdo mi zavlolá. Už jednou jsem na místo volala sama, podruhé přišla osobně a jestliže mi nezavolají do konece tohoto týdne, zavolám tam v pondělí sama. Není možné, že výtisky ještě nepřišli. A kdo by se v dnešní době obtěžoval volat, že ano.

3.) Budu se denně usmívat. :-D
Ajajajaj... začalo to týdenní křečí v obličeji, následně mi úsměv z rtů tak trochu smazal nápor učení e škole, ale snad to bude brzy lepší...